Březen 2009

Tygr

27. března 2009 v 12:11 Zvířata
Na zelené louce můžeš tygra zpozorovat velmi snadno. Ochranné zbarvení jeho kožichu je totiž stvořeno pro džungli. Tam se plíží tiše na citliých tlapkách a pruhy na jeho srsti splývají se stíny protáhlých listů. Hnědá je navíc základní barvou hlíny a žluté světelné skvrny tančí všude mezi stonky. Tygr dostihuje svou kořist plavnými skoky a sráží ji k zemi. Někdy je to divoké prase, ale někdy jen želva, žába nebo ryba, na které tygr ehybně číhá přímo ve vodě.

Kočka

27. března 2009 v 10:34 Kočky
Jen stěží si umíme představit, že dříve u nás vůbe nebyly žádné kočky. Žádná koťátka zvědavě pozorující chrousta. Vnímají ho očima a jejich uši zaslechnou i to nejjemnější zaškrábání, Protože zrak i sluch mají kočky moc dobře vyvinutý.
Kočka domácí
Mezi nejrůznějšími plemeny koček domácích si mnoho přátel v poslední době zíkaly především kočky siamské. Příččinou je asi to, že je lze poměrně dobře chovat v uzaveném bytě, neboť mají vlhký chlad našeho klimatu ještě méně rády než jejich trochu divočejší evropské družky. Obliba siamských koček ještě souvisí i s jejich nádhernýma modrýma očima a sametově hebkým kožíškem. Ale zdaleka ne všichni chovají právě siamské kočky, které dourčité míry patří k elitě kočičí říše. Často se setkáváme s méně ušlechtilými druhy. Pro všechny kočky však platí, že se cítínejlépe bez mašle na hlavě a bez obojku na krku.

Nejjedovatější mořský živočich

27. března 2009 v 9:17 Rekordy v přírodě
Australská medúza čtzřhranka zabije člověka během 30 sekund až 15 minut. Jed japonského čtverzubce je 200 000krát silnější, než je kurare, smrtelný jed, který se získává z rostlin a který se používá k výrobě otrávených šípů. Nešťastnk, kerý sní otráveného čtverzubce, většinou zemře do dvou hodin.

Kočka divoká

27. března 2009 v 8:59 Kočky
Kočka divoká se ráda pohybuje na stromech v lese. Loví v noci, nejčastěji ptáky, ale má ráda také vejce a samozřejmě myši.
Váha: 2-4kg
Výška: míň než půl metru
Délka: až 1 m
Barva: různá

Bílé narození

26. března 2009 v 19:46 Koně
Ke koním, kteří se rodí bílí, patří albíni abílé isabely. Velmi vzácní a málo odolní albíni mají čistě bílou srst, červené oči, růžovou kůži (ostatní koně jí mají tmavou) a světlá kopyta. Bílé isabely poznáme podle morých nebo žlutohnědých očí, růžové kůže a krémové srsti.

Rodí se běloš bílý?

26. března 2009 v 19:38 Koně
Divocí koně byli zbarveni podle prostředí, ve kterém žili. Většinou byli žlutohnědí až šedí. Barevné variace, s nimiž se můžeme setkat dnes, jsou výsledkem záměrného šlechtění koně člověkem. Podle barvy srsti rozeznáme vraníky, hnědáky, ryzáky, plaváky, isabeli, strakáče a běloše. Mnoho koní je možné rozeznat podle tvz. odznaků. Jsou to místa tvořená bílou srstí na hlavě (např. kvítek, hvězda, lysina) a na nohách. Tyto znaky jsou vrozené a s věkem se nemění. Vyjímku tvoří bělouši. Ti jsou buď vybělující nebo nevzbělující. Vybělující bělouši se rodí čení nebo tmavě hnědí a během dospívání jejich srst zbělá. Nevybělující bělouši mají většinou srst po celém těle tvořenou promísenými bílími a barevnými chlupy, přičemž bílé převažují.

Kočka domácí

26. března 2009 v 13:43 Kočky
Kočka domácí je potomkem kočky divoké. Proto se jejich zvyky mnoho neliší. I kočka domácí loví ptáky a myši. Kočka patří mezi oblíbená domácí zvířata.
Váha: 2-5kg
Výška: míň než půl metru
Délka: až 1 m
Barva: různá